W dniach od 28 czerwca 2021r. do 2 lipca 2021r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły i Anny Jenke została zorganizowana półkolonia letnia. Wzięło w niej udział 95 uczniów z terenu Gminy Błażowa w wieku 6 – 12 lat – łącznie osiem grup liczących po 12 osób.
Dzieci biorące udział w zorganizowanym wypoczynku w pierwszym dniu półkolonii miały okazję odwiedzić Skansen w Sanoku, a właściwie Muzeum Budownictwa Ludowego. Zabytkowe cerkwie czy niszczejące po wojnie, opuszczone chaty dostarczyły im unikalnych informacji o historii życia codziennego tych terenów. W ciepły letni dzień spędziły tu naprawdę miłe chwile, przechadzając się po sporym kompleksie muzealnym. Zwiedzanie uprzyjemniało miłe otoczenie zalesionych wzgórz, niewielkich stawów, łanów żyta czy ukwieconych zagrodowych ogródków. W warsztacie zegarmistrza tykały najprawdziwsze stuletnie zegary przyniesione do naprawy, piekarnia zachęcała do wizyty aromatem świeżych przysmaków oferowanych turystom w przytulnej kawiarence, a w sklepie kolonialnym można było kupić cenne pamiątki. Większość zabudowań wokół Ryneczku funkcjonuje jako miniaturowe punkty usługowe i sprzedażowe, przy jednoczesnym starannym odwzorowaniu oryginalnych budynków i ich wyposażenia, pozwoliły na chwilę przenieść się w czasie i wyobrazić sobie takie małomiasteczkowe życie. Była to niezwykła podróż w przeszłość. Kolejną atrakcją tego dnia było zwiedzanie Muzeum Misyjnego przy Bazylice Ojców Jezuitów w Starej Wsi. Jego wnętrza wypełnione były zbiorami sztuki religijnej okresu od XVI do XX wieku. W zbiorach muzeum znajdowały się między innymi: najstarsza datowana kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, bogaty zbiór szat liturgicznych jak również unikatowe pamiątki związane ze świętymi i wielkimi postaciami Kościoła. Szczególnego wzruszenia dostarczały liczne pamiątki związane z osobą papieża Jana Pawła II. Bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się egzotyczne zbiory misyjne, jak i ulubiona przez dzieci całoroczna, unikatowa w skali kraju ekspozycja ponad 100 szopek bożonarodzeniowych pochodzących z całego niemal świata. Następnie udaliśmy się do Ogrodu Biblijnego, do którego weszliśmy przez Bramę Dziesięciu Przykazań. Ogród zachwycał swoim pięknem. Dzieci pod wielkim wrażeniem podziwiały rośliny, oglądały rzeźby z piaskowca, obrazujące sceny biblijne, m. in. Adam i Ewa pod drzewem poznania dobra i zła. Były tam też przestrzenne przedstawienia miast z czasów Chrystusa, grota w Betlejem oraz Góra Wniebowstąpienia. Dodatkową atrakcją jest „oprawa” wodno świetlna. Obszar Ogrodu Biblijnego zajmuje powierzchnię ponad jednego hektara. Na koniec zwiedzania z wieży widokowej podziwialiśmy panoramę wokół Kolegium Jezuickiego. Po krótkim odpoczynku pod dachem przepięknej altanki, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i zwiedziliśmy wnętrze Bazyliki Kolegium Jezuickiego, uznanego za perłę architektury barokowej na Podkarpaciu. Po dniu tak pełnym wrażeń, koloniści wraz z wychowawczyniami i opiekunami – paniami Martą Piętą, Teresą Bąk, Barbarą Filip, Katarzyną Jurkiewicz, Gabrielą Łabą – wrócili do Błażowej bardzo zadowoleni.
W drugi dzień półkolonii odbyła się Olimpiada Sportowa. Poszczególne grupy rywalizowały ze sobą w wyścigach i grach zespołowych pod okiem wspaniałych nauczycieli – Małgorzaty Wróbel, Teresy Gołdy, Gabrieli Łaby, Beaty Kondrat, Wojciecha Kruczka, Dariusza Roga i księdza Pawła Jakubczyka. Emocje sięgały zenitu podczas wyścigów, rozgrywek w piłkę nożną oraz w dwa ognie. Wszyscy koloniści spisali się na medal, ponieważ rywalizowali zgodnie z zasadą „fair play”. Po sportowych emocjach przyszedł czas na podsumowanie rozgrywek i wyłonienie zwycięzców. Na dzieci czekały nagrody i dla każdego coś słodkiego. Po pysznym obiedzie przyszedł czas na zajęcia grupowe. Pod opieką wychowawców koloniści brali udział w bardzo ciekawych zajęciach plastycznych poprowadzonych przez panie Marię Srokę i Martę Sieńko, muzycznych zorganizowanych przez panią Sabinę Woźniak, matematycznych pod okiem pani Anny Liszcz, a także bardzo interesujących zajęciach z robotyki, poprowadzonych przez panią Martę Lubas i pana Grzegorza Kruczka. Pozostałe grupy udały się na wspaniałą lekcję historii, jaką było zwiedzanie Społecznego Muzeum Ziemi Błażowskiej z panem Robertem Grzesikiem. Ten dzień pełen emocji i wrażeń minął bardzo szybko.
Trzeci dzień półkolonii spędziliśmy w Strzyżowie pod opieką wychowawców i opiekunów – Grażyny Kality, Dariusza Szmista, Adama Groszka, Moniki Stachury, Katarzyny Jurkiewicz. Najpierw dzieci pod czujnym okiem instruktorów i ratowników poznawały elementy sztuki pływania. Było dużo zabawy i radości, a największą atrakcją okazała się zjeżdżalnia. Po pobycie na krytej pływalni koloniści udali się w ekscytującą podróż Strzyżowską Kolejką Kołową, która zawiozła ich do Tunelu schronowego w Strzyżowie – zbudowanego w czasie II wojny światowej. Schron miał postać podziemnego tunelu o długości ok. 438 metrów, zabezpieczonego potężnymi żelaznymi drzwiami. Oprócz tunelu zwiedzali także budowle towarzyszące, jak schrony zaplecza i dodatkowy tunel instalacyjny. Było to ciekawe doświadczenie ponieważ różnica temperatur w powietrzu i w schronie wynosiła ponad 20 stopni ( w tunelu było tylko 10 stopni). Potem była jeszcze przejażdżka kolejką, podczas której można było przyjrzeć się tej uroczej miejscowości, jaką jest Strzyżów. Droga powrotna autokarem również sprawiła wszystkim frajdę. Były rozmowy, zabawy, a także wspólne śpiewanie przebojów kolonijnych. W naszym repertuarze znalazły się wesołe piosenki o tematyce wakacyjnej, a hitem okazał się utwór pt.: „Dinozaur Pimpuś”. Chętnie wracaliśmy do Błażowej, gdzie czekał na nas pyszny obiad w stołówce szkolnej.
Przedostatni dzień półkolonii również należał do bardzo udanych, pomimo, że pogoda płatała nam figle. Były gry i zabawy na sali gimnastycznej przy użyciu różnych przyborów, takich jak hula – hop, piłki, skakanki, ringo czy badminton. Największą atrakcją były jednak dmuchańce, zjeżdżalnie oraz zabawy z animatorkami, które angażowały wszystkich do wesołej zabawy przy muzyce, z użyciem chusty animacyjnej i innych ciekawych rekwizytów. Wszystko było zorganizowane w hali sportowej. Było mnóstwo zabawy, śmiechu i radości – nie było czasu, aby się nudzić. Po zjedzonym ze smakiem obiedzie przyszedł czas na zajęcia w grupach: budowanie robotów pod opieką pani Marty Lubas i pana Grzegorza Kruczka, zajęcia plastyczne z paniami Marią Sroką i Martą Sieńko, muzyczne z panią Moniką Kotowicz, czy też matematyczne „Magiczna matematyka” z paniami Anną Sajdyk i Katarzyna Jurkiewicz, podczas których uczniowie kształtowali swoje umiejętności, rozwijali talenty, a także poznawali tajniki niezwykłej sztuki „Origami”. W taki właśnie sposób minął kolejny dzień półkolonii.
Piątek 2 lipca 2021 r. to ostatni dzień wakacyjnej przygody, jaką była półkolonia letnia. Uczniowie ostatni raz spotkali się z kolegami, koleżankami i wychowawcami. Ze względów pogodowych planowane wyjście do Muzeum Społecznego „Potoki” zamieniono na zajęcia w szkole. Po smacznym śniadaniu każda z grup miała okazję zaprezentowania swojej nazwy, okrzyku i piosenki na wspólnym apelu w hali sportowej. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie uczestnicy wypoczynku udali się na seans filmowy w ramach "Kina kolonijnego". Nie obyło się też bez miłych niespodzianek, takich jak pizza czy lody. Na zajęciach popołudniowych ogłoszono również wyniki konkursu na "Wzorowego kolonistę", który trwał od pierwszego dnia kolonii. Oprócz nagród dla wyróżnionych dzieci wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki, które będą ich zachęcać do aktywnego spędzania czasu na wakacjach ( skakanki dla dziewcząt, piłeczki dla chłopców). Końcowym punktem programu były zabawy na świeżym powietrzu oraz puszczanie kolorowych baniek mydlanych na podwórku szkolnym. Wszystkim dzieciom, których odbierali rodzice towarzyszył uśmiech, ale i myśl, że wszystko co dobre, szybko się kończy. Wzruszenie u kierownika kolonii, wychowawczyń i opiekunów wywoływały słowa wielu uczestników półkolonii: „Szkoda, że ta półkolonia nie może trwać całe wakacje”…
Organizacja półkolonii nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie i chęć opieki nad dziećmi wielu osób. Dzięki nim ten wspólny czas był miło spędzony, atrakcyjny dla dzieci i bezpieczny.
Kadrę półkolonii stanowili nauczyciele Zespołu Szkół w Błażowej, Szkoły Podstawowej w Futomie, Szkoły Podstawowej w Błażowej Dolnej: Danuta Bator (kierownik półkolonii), Magdalena Bartyńska, Agata Kuśnierz, Marta Wojtas, Monika Kotowicz, Natalia Barańska, Marzena Brudz, Sabiana Woźniak, Anna Groszek (wychowawcy). Dodatkowo uczniami z terenu gminy opiekowali się i prowadzili zajęcia kolejno nauczyciele poszczególnych szkół: Marta Pięta, Teresa Bąk, Barbara Filip, Katarzyna Jurkiewicz, Agata Domaradzka, Renata Maciołek, Adam Groszek, Iwona Sobota, Anna Sajdyk, Marta Lubas, Monika Wielgos, Grzegorz Kruczek, Maria Sroka, Marta Sieńko, Dariusz Szmist, Grażyna Kalita, Małgorzata Kawa-Chlebek, Monika Stachura, Małgorzata Wróbel, Dariusz Róg, Paweł Jakubczyk, Gabriela Łaba, Teresa Gołda, Beata Kondrat, Anna Liszcz, Robert Grzesik, Wojciech Kruczek, Anna Czenczek, Beata Kondrat.
Serdecznie dziękujemy za umożliwienie zorganizowania tak wspaniałego przedsięwzięcia, dzieciom za ich zaangażowanie i uśmiech, a wszystkim opiekunom i wychowawcom dziękujemy za miło spędzony czas.
Kierownik półkolonii Danuta Bator, Wychowawczyni Monika Kotowicz
Comments are closed.