Home » NBP Warsztat uczniowski

NBP Warsztat uczniowski

Prezentacje Plakaty
Fotorelacja Filmy
Artykuły Krzyżówki

W ramach tego zadania zostało zorganizowanych 10 warsztatów.

Lp.

Data

Tematyka

Osoba prowadząca

Klasa / liczba uczniów

Dokumentacja

  1.  

20.01.2022 r.

„Rozpoznawaniu autentyczności zabezpieczeń na banknotach” – warsztaty z pracownikiem NBP oddział w Rzeszowie hybrydowo

Agnieszka Czuchra
główny specjalista kierujący Zespołem Kasowo – Skarbcowym w oddziale NBP w Rzeszowie
Danuta Bator
Katarzyna Jurkiewicz
członkowie drużyny

3ab, 4bc/ 94

Zdjęcia, prezentacja, film

  1.  

21.01.2022 r.

„Od grosika do złotówki” – zajęcia warsztatowe w świetlicy szkolnej

Danuta Bator
Katarzyna Jurkiewicz
członkowie drużyny

3ab /32

Zdjęcia

  1.  

7.02.2022 r.

„Gotówka. Rozpoznawaniu zabezpieczeń na banknotach” warsztaty online

Danuta Bator 
Anna Sajdyk
członkowie drużyny

7ab/ 53

3 prezentacje, zdjęcia, Kahoot, mentimeter, film

  1.  

28.02.2022 r.

„Jak chronić się przed cyberatakami? Jakie są konsekwencje kradzieży tożsamości?”- spotkanie z policjantem

Tomasz Surowiak z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie
Danuta Bator
Anna Sajdyk
Grzegorz Kruczek
Katarzyna Jurkiewicz
członkowie drużyny

7ab/53

8abc/ 61

Film, zdjęcia, krzyżówka, memory

  1.  

1.03.2022 r.

„Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej i mobilnej? Jak chronić się przed cyberzagrożeniami? Konsekwencje kradzieży tożsamości” – spotkanie z pracownikami Banku Pekao S.A w Rzeszowie

 

Lucjan Adamski dyrektor Banku Pekao S.A w Rzeszowie
Alicja Łasica doradca finansowy Banku Pekao S.A w Rzeszowie
Katarzyna Jurkiewicz
członkowie drużyny

6a/28

5ab/33

Filmik, zdjęcia, plakat, 2 prezentacje

  1.  

3.03.2022 r.

„Bezpieczne przechowywanie pieniędzy. Jak są chronione depozyty w bankach” – spotkanie warsztatowe

Małgorzata Kościółek specjalista od spraw księgowych Banku Spółdzielczego w Błażowej
Anna Sajdyk
Danuta Bator
członkowie drużyny

7a/25

Zdjęcia filmik, prezentacja

  1.  

4.03.2022 r.

„Ryzyko pułapki rosnącego zadłużenia. Co trzeba wiedzieć o szybkich pożyczkach?” – spotkanie warsztatowe

Wojciech Szmidt Makroregionalny Dyrektor Sprzedaży Nauczycielskiej Agencja Ubezpieczeniowej SA
Danuta Bator 
Anna Sajdyk
członkowie drużyny

7ab/53

Filmik, zdjęcia, zajęcia praktyczne – liczenie kredytu, prezentacja

  1.  

7.03.2022 r.

„Sztuka zawierania zobowiązań finansowych tj. kredyt lub pożyczka. Jak korzystać z praw konsumenckich przy podpisywaniu umów? Obliczanie RRSO” – spotkanie warsztatowe

Teresa Pałys specjalista ds. ryzyka braku zgodności i kontroli wewnętrznej Banku Spółdzielczego w Błażowej
Danuta Bator
Anna Sajdyk
członkowie drużyny

7ab/53

Film, zdjęcia, prezentacja, zajęcia praktyczne, plakat

  1.  

10.07.2022 r.

Kredyt a pożyczka – zaciąganie zobowiązań finansowych” – warsztaty

 

Lidia Śmigiel Studentka finansów i rachunkowości na Politechnice Rzeszowskiej
Koordynator pikników edukacyjnych „Tropiciele wiedzy” w programie Projektor
Danuta Bator
członkowie drużyny

8ac/46

 

Filmik, zdjęcia , plakaty

 

10.

11.03.2022 r.

Jak działa bank? – spotkanie warsztatowe

Dariusz Baran
dyrektor Banku Santander
Danuta Bator
członkowie drużyny

4a/6a/8b/68

Filmik, zdjęcia, karta pracy – zadania banku

1) Warsztat "Jak rozpoznawać autentyczność banknotów?" przeprowadziła hybrydowo Agnieszka Czuchra – główny specjalista kierujący Zespołem Kasowo – Skarbcowym w oddziale NBP w Rzeszowie. Uczniowie klas 3 i 4 przynieśli na zajęcia banknoty, które posłużyły im  do ćwiczeń praktycznych. Podczas warsztatów dzieci poznały  monety okolicznościowe i kolekcjonerskie oraz banknoty kolekcjonerskie emitowane przez NBP, które upamiętniają ważne wydarzenia, postaci historyczne, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze oraz ich wartość. Dzięki przygotowanej prezentacji uczestnicy mieli możliwość weryfikacji autentyczności swoich banknotów dzięki metodzie DPPS : 1) dotknij, 2) popatrz, 3) przechyl banknot i obejrzyj go pod różnymi kątami 4) sprawdź czytelność mikrodruków, obecność zabezpieczeń utajonych oraz połysk i kształt złotej folii metalicznej. Prowadząca zajęcia zwróciła szczególną uwagę dzieci na  banknoty uszkodzone lub zniszczone, możliwość ich wymiany, udzieliła wskazówek jakie podjąć działania w przypadku podejrzenia posiadania fałszywego banknotu lub monety. Udział uczniów w zajęciach warsztatowych poszerzył ich wiedzę w dziedzinie gotówkowych środków płatniczych, ich zabezpieczeń i pozwoli na samodzielną kontrolę autentyczności posiadanych banknotów.

2) Grosikowe wędrówki nie tylko po świecie gotówki – to zajęcia praktyczne przeprowadzone przez członków drużyny dla uczniów klas 3 z wykorzystaniem edukacyjnej gry planszowej. Uczniowie podzieleni na 6 zespołów, reprezentujących grupy zawodowe: bankowców, ekologów, inwestorów, informatyków, kasjerów i ubezpieczycieli odbyli podróż po galaktyce Finanse i odwiedzili krainy: Gotówki, Zakupów, Oszczędzania, Zagadek i wiedzy. W każdej mieli do wykonania zadania za które otrzymali punkty. Przypomnieli sobie znaczenia pojęć: gotówka  bank, bankomat, awers, rewers, karta płatnicza, lokata, konto oszczędnościowe, inwestowanie, oszczędzanie; przypomnieli w jaki sposób rozpoznawać autentyczność banknotów, czyli zasadę 4 kroków – dotknij, popatrz, przechyl, sprawdź; wybierali miejsce na  bezpiecznie przechowywanie pieniędzy; wcielali się w rolę klientów banku;  dobierali  nominały banknotów do właściwych postaci władców; rozwiązywali rebusy i krzyżówki z pojęciami i powiedzeniami związanymi z finansami. Wykorzystana podczas zajęć gra poszerzyła posiadane przez uczniów wiadomości i umiejętności, rozbudziła zainteresowania w dziedzinie finansów.

3) Kolejne warsztaty online odbyły się  dla klas 7. Członkowie drużyny przygotowali wiele ważnych informacji w formie prezentacji na temat gotówki, banknotów  – nominałów i postaci historycznych.  Szczegółowo omówili zabezpieczenia na banknotach, które zostały uzupełnione o informacje przekazane przez Agnieszkę Czuchrę pracownika NBP podczas warsztatów dla klas 3-4. Podsumowanie wiadomości ze spotkania odbyło się w aplikacji MENTIMETER, gdzie uczniowie  udzielali odpowiedzi na pytanie „Jakie znasz zabezpieczenia znajdujące się na banknotach? Te informacje okazały się dość trudne dla uczniów. W aplikacji Kahoot! wybierali odpowiedzi dotyczące historii i zabezpieczeń na banknotach. Kilku uczniów wykazało się bardzo dużą wiedzą  z tego zakresu uzyskując wysokie wyniki.

4) Warsztaty przeprowadził asp. Tomasz Surowiak z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Przypomniał o rosnącej roli internetu, jak sieć zastąpiła aspekty dotychczasowego życia –  pracę, naukę, zakupy, wydarzenia kulturalne czy sprawy urzędowe. Przypomniał pojęcia dotyczące cyberbezpieczeństwa, czyli ochrony systemów informacyjnych oraz innych osób przed cyberzagrożeniami, takimi jak utrata poufności, dostępności i integralności danych oraz usług cyfrowych. Podkreślić ważna rolę silnych haseł i podwójnej weryfikacji (uwierzytelnienia), przypomniał jak zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa i prywatności na swoich kontach. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując krzyżówkę i łącząc w pary pojęcia dotyczące tematu.

5) Pracownik Banku Spółdzielczego w Błażowej Małgorzata Kościółek przybliżyła temat bardzo ważny i bliski dzieciom. Na podstawie prezentacji omówiła zalety i wady przechowywania pieniędzy w domu i w banku. Przybliżyła pojęcie kwoty gwarantowanej, depozytu bieżącego i terminowego oraz wyjaśniła co gwarantuje bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Wyjaśniła znaczenie BFG, KNF oraz rolę NBP i Ministerstwa Finansów. Uczniowie zadawali wiele pytań, zgłaszali swoje wątpliwości. Uzyskali merytoryczne odpowiedzi potwierdzone działaniami praktycznymi. Na podsumowanie rozwiązali quiz finansowy.

6) Spotkanie z przedstawicielami Banku Pekao w Rzeszowie. Dyrektor Lucjan Adamski oraz doradca Alicja Łasica przedstawili ważne zagadnienie związane z bezpieczeństwem podczas korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej, ochrony danych i pieniędzy przed cyberzagrożeniami oraz konsekwencjach kradzieży tożsamości. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 5 i 6, a także przedstawiciele drużyny ambasadorów naszej szkoły. Zaproszeni goście podkreśli jak ważna w dzisiejszych czasach jest czujność podczas korzystając z bankowości mobilnej oraz świadomość o cyberzagrożeniach. Przedstawili w jaki sposób logować się do bankowości i na co zwrócić uwagę, wymienili zagrożenia jakie można spotkać na każdym etapie procesu logowania. Przedstawiono uczniom jakie są niebezpieczeństwa podczas korzystania z bankomatów oraz jak nie dać się oszukać. Zostały omówione różne rodzaje płatności: blikiem, podwójną weryfikacją, przelewem, telefonem, zegarkiem, kartą płatniczą i w sklepach internetowych. Wyjaśniono pojęcia takie jak: hejt, phishing, hakowanie, wirusy, haker. Prowadzący posłużyli się prezentacją, często zadawali uczniom pytania do tematu na które uczniowie aktywnie odpowiadali. Przytoczenie licznych przykładów z życia wziętych i rozwiniecie przez profesjonalistów ważnych tematów bankowych sprawiło, że spotkanie było bardzo ciekawe i owocne. Dzięki fachowej wiedzy zdobytej przez uczniów uda im się zachować bezpieczeństwo osobiste i finansowe.

7) „Ryzyko pułapki rosnącego zadłużenia. Co trzeba wiedzieć o szybkich pożyczkach?” na taki temat zajęcia przeprowadził Wojciech Szmidt Makroregionalny Dyrektor Sprzedaży Nauczycielskiej Agencja Ubezpieczeniowej SA. Na podstawie prezentacji omówił z uczniami zagadnienia związane z niezbędnymi wydatkami, które uszczuplają nasz budżet. Podkreślił rolę odpowiedniego gospodarowania budżetem domowym w którym ważnym elementem jest oszczędzanie. Przeprowadził dyskusję na  temat „wydawania pieniędzy, chociaż nas na to nie stać”. Przedstawił dwa modele gospodarowania pieniędzmi, które powodują, że idziemy po kredyt. Omówił na czym polega ryzyko pułapki finansowej oraz co robimy, gdy brakuje nam pieniędzy. Przestrzegł przed pułapką zadłużenia. Na podsumowanie uczniowie dokonali obliczeń rachunkowych ile kosztowałby ich kredyt.

8) Spotkanie warsztatowe „Sztuka zawierania zobowiązań finansowych – kredyt lub pożyczka. Jak korzystać z praw konsumenckich przy podpisywaniu umów? przeprowadziła Teresa Pałys specjalista ds. ryzyka braku zgodności i kontroli wewnętrznej Banku Spółdzielczego w Błażowej. Zwróciła uwagę na uprawnienia i obowiązki konsumentów starających się o pożyczkę lub kredyt. Przedstawiła sposób wybierania ofert, zaznaczyła na co trzeba zwrócić uwagę podczas czytania umowy oraz jakie konsument ponosi koszty. Omówiła zasady bezpiecznego podpisywania umów, pokazała jak zgodnie z podanym RRSO obliczyć całkowitą kwotę do zapłaty w oparciu o kalkulator. W praktycznej części uczniowie zapoznali się z projektem umowy i dokonali obliczeń dotyczących zaciągniętej pożyczki w oparciu o kalkulator.

9) Kredyt a pożyczka – zaciąganie zobowiązań finansowych” – warsztaty przeprowadziła Lidia Śmigiel studentka finansów i rachunkowości na Politechnice Rzeszowskiej, Przewodnicząca Wydziałowego Samorządu Studenckiego Wydziału Zarządzania. Uczniowie na zasadzie burzy mózgów przypomnieli pojęcia związane z finansami i bankiem, wymieniali zadania banków, oferowane produkty i znane sposoby oszczędzania. Pracując w grupach szukali odpowiedzi na pytanie – Co robimy, gdy potrzebujemy gotówki? Jakie rozwiązania są najkorzystniejsze dla konsumentów? Prezentowali wyniki pracy grupowej, wskazywali różnice pomiędzy kredytem a pożyczką. W podsumowaniu zajęć stwierdzili, że lepiej oszczędzać niż pożyczać.

10) Jak działa bank? spotkanie poprowadził Dariusz Baran dyrektor Banku Santander. Gość omówił rolę i zadania banku w obecnych czasach. Potwierdził bezpieczeństwo naszych oszczędności złożonych w bankach, przedstawił zasady działania banków. Przypomniał instytucje, które czuwają nad bezpieczeństwem finansowym państwa, przedstawił ofertę konta dla dzieci i młodzieży oraz jego zalety. Na zasadzie burzy mózgów uczniowie odpowiadali na pytanie – Co zrobiliby z dużą ilością gotówki? Najczęściej inwestowaliby w budowę mieszkań.