Home » Aktualności » Wiosenna lekcja matematyki

Wiosenna lekcja matematyki

Człowiek posiada zdolność do wyobrażania sobie nie tylko tego co aktualnie spostrzega, ale może przedstawić sobie w wyobraźni każdą rzecz o której pomyśli. Jest to możliwe dzięki spostrzeżeniom i doświadczeniom, które kształtują naszą wyobraźnię. Dziecko obdarzone wyobraźnią łatwiej przyswaja wiedzę z różnych przedmiotów.

To wyobraźnia inspiruje je do działalności literackiej, muzycznej czy technicznej. Jeżeli tworzywem myślowym są bryły i stosunki przestrzenne wówczas mówimy o wyobraźni przestrzennej.
Wyobraźnia przestrzenna to zdolność, która ułatwia rozwiązywanie wielu zadań z matematyki. Ważne jest aby ta zdolność była odpowiednio rozwijana i utrwalana poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia.
Uczniowie klasy Va, którzy na lekcjach matematyki aktualnie poznają wiadomości z zakresu geometrii przestrzennej, korzystając z ładnej, wiosennej pogody pod opieką nauczycielki Moniki Kozdraś-Grzesik wykonali ćwiczenia w terenie. O ile wyznaczenie 1mm2, 1cm2 czy nawet 1dm2, jest możliwe w zeszycie to przy większych powierzchniach jest to niewykonalne. Uczniom bardzo ciężko jest sobie wyobrazić ile to jest np. 1m2, czy to wystarczająco dużo by zagrać w piłkę?, ile osób zmieści się w nim?, a jaka jest powierzchnia szkolnego podwórka?  Używając miernika, ekierek oraz taśmy wybrani uczniowie wyznaczyli 1m2, sprawdzili ile osób ustawionych obok siebie może zmieścić się na takim obszarze, stwierdzili, że to dość mała powierzchnia. Następnie pokusili się o wyznaczenie 1 ara, tym razem musieli nie tylko pamiętać, że to kwadrat o boku 10m, ale przed wszystkim musieli pracować zespołowo, każdy z uczniów miał wyznaczone zadanie. Dzięki zaangażowaniu wszystkich to zadanie wykonali sprawnie i poprawnie. Następnie przyglądając się wyznaczonej powierzchni 1 ara, oszacowali powierzchnię szkolnego podwórka.

Myślę, że tego typu urozmaicenie lekcji nie tylko są dla uczniów dobrą zabawą, ale na długo pozostaną im w pamięci. Rozwiązując zadanie będą mogli oczami wyobraźni odtworzyć dane powierzchnie i na pewno w odpowiedzi zadania beztrosko nie napiszą, że boisko do siatkówki ma powierzchnię 2m2, tylko zweryfikują swoje obliczenia i poszukają błędów. 

Comments are closed.

Accessibility Toolbar