Home » Aktualności » Dziękujemy za dar Świętego Jana Pawła II

Dziękujemy za dar Świętego Jana Pawła II

Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Błażowej dołączyli do grona tych, którzy dziękują za wielki dar Jana Pawła II. Wspólnie przygotowali program o wielkim człowieku – świętym naszych czasów, którego znamy i jest nam wszystkim bardzo bliski. Program został zaprezentowany 13 czerwca w auli gimnazjum oraz w Kościele Parafialnym w Błażowej w dniu 15 czerwca 2014 r. Słowem i pieśnią chcieliśmy jeszcze raz przywołać wspomnienia i odpowiedzieć na pytanie, czy można w obecnych czasach wybrać drogę prowadzącą do świętości. Rozpoczynając program pieśnią „Abba Ojcze” przypomnieliśmy, że wszystko można z jego pomocą. W prosty sposób, bo poprzez słowa kierowane do nas przez Jana Pawła II oraz słowa pieśni religijnych przekazaliśmy wskazówki, które pozostawił nam sam Święty. Zwróciliśmy się także z prośbą do Świętego Jana Pawła II o to, aby nie pozostawiał nas samych, tylko wspierał nas w wybranej przez nas drodze. 
Na zawsze pozostaną w naszej pamięci słowa, wzywające do modlitwy, do zawierzenia Bogu, ukazujące drogę do Domu Ojca. Dzisiaj tak bardzo szukamy ludzi pięknem serca. Chcielibyśmy, aby świat był lepszy, bardziej sprawiedliwy, bezpieczny i przyjazny. Te wartości rozsiewał po całym świecie nasz Ojciec Święty. Przez to, że nade wszystko ukochał Boga i ludzi stał się ponadczasowym człowiekiem. Papież Jan Paweł II zafascynował ludzi na całym świecie swoją niezwykłą osobowością. Każdy, kto mógł spotkać się z nim, odczuwał promieniowanie świętości i bliskość samego Boga. To sam Jezus Chrystus uobecniał swoją miłość w życiu, pasterskiej posłudze, cierpieniu i śmierci Jana Pawła II. Dzięki wieloletniej posłudze Jana Pawła II każdy z nas został w jakiś sposób obdarowany i ubogacony. Jesteśmy winni wdzięczność samemu Bogu za ten dar. Poczucie głębokiej wdzięczności pozwoli nam zachować dobro, jakie stało się naszym udziałem w okresie pontyfikatu. Odszedł nas wielki Papież – Papież dzieci, młodzieży, całego świata, nie tylko katolików, kochany, podziwiany, obdarowany wyjątkowym szacunkiem. I choć Pan wyznaczył kres jego ziemskiej posługi, Jan Paweł II nie zostawił nas samych. Podarował nam testament swego nauczania i tylko od nas samych zależy, czy chcemy z niego czerpać, by zmienić oblicze ziemi. W ciągu swego pontyfikatu, Ojciec Święty odbył prawie 300 pielgrzymek, odwiedził 132 kraje oraz prawie wszystkie kontynenty. Wszędzie był witany z wielką godnością, radością i miłością. W naszej ojczyźnie był na 8 pielgrzymkach. Pod tym względem był to pontyfikat niezwykły i bardzo odmienny od poprzednich. Pielgrzymki Jana Pawła II były wyrazem pragnienia spotkania się ze wszystkimi wiernymi powierzonymi jego trosce pasterskiej, umocnienia ich w wierze, dodania im otuchy, pocieszenia w cierpieniu. Kiedy został wybrany na papieża Czesław Miłosz napisał:
„Na dnie swej nędzy Polska dostała króla,
i to takiego, o jakim śniła, 
z piastowskiego szczepu,
sędziego pod jabłoniami, 
nieuwikłanego w skrzeczącą rzeczywistość polityki.”
Ten nowy król wołał do nas: „Nie lękajcie się!”, „Pamiętajcie o człowieku!” „Bądźcie godni!”, „Bądźcie solidarni!”. Tą swoją wielką miłością zarażał cały świat i uczył nas, jak dążyć do świętości. Po śmierci Jan Paweł II apeluje do nas wszystkich z jeszcze większą siłą. Woła do nas poprzez całe swoje duchowe dziedzictwo, które nam zostawił: „Nie bójcie się otworzyć Chrystusowi drzwi waszych serc! Nie bójcie się oddawać Maryi na Jej wyłączną własność, i powtarzać Jej: „Totus Tuus – Cały Twój”. Pamiętajmy, że w naszych czasach żył człowiek święty, który głosił Ewangelię i nią żył. Niech każdy dzień będzie okazją do wdzięczności za dar Jana Pawła II i zaproszeniem do pójścia drogą, którą Jan Paweł II nam wskazywał. Niech w tej drodze towarzyszą nam słowa pieśni:
„Ty prowadzisz nas 
Dalej nas prowadzisz
Choć wędrówki ziemskiej kres 
W domu ojca na nas czekasz
W ten tak trudny czas
Ty nam błogosławisz
Twej opieki przyzywamy 
A ty z nią nie zwlekasz dla nas 
Nasz Ojcze Święty, patronie nasz”

Danuta Bator