Home » NBP Lekcje z ekonomią

NBP Lekcje z ekonomią

Scenariusze Quizy, Testy
Prezentacje Filmy
Karty pracy Krzyżówki
Prace plastyczne Fotorelacja

Działania Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej

W ramach zadania zrealizowano 30 lekcji: 4 lekcje z matematyki, 5 lekcji z historii, 13 lekcji z informatyki, 6 lekcji z edukacji polonistycznej, 2 lekcje z chemii.

Lp.

Data

Przedmiot /temat

Nauczyciel

Klasa

Liczba uczniów

Dokumentacja

  1.  

19.01.2022 r.
2 lekcje

Matematyka
Gotówka jako metoda płatności. Zakupy za gotówkę i na raty.

Katarzyna Jurkiewicz

4b
4c

36

Zdjęcia

  1.  

24.01.2022 r.
5 lekcji

Historia
Jak chronione są depozyty w bankach? Bezpieczne przechowywanie pieniędzy.

Marzena Brudz

4abc

5ab

85

Zdjęcia, filmik, prezentacja

  1.  

31.01.2022 r.
1 lekcja

Zajęcia rozwijające z matematyki
Bezpieczne przechowywanie pieniędzy. Lokaty bankowe w matematycznych obliczeniach.

Anna Sajdyk

7a

25

Zdjęcia, prezentacja, Kahoot!, karta pracy, plakat

  1.  

24.01.2022 r.
26.01.2022 r.
28.02.2022 r.
7.03.2022 r.
4 lekcje

Informatyka
Poznajemy zasady bezpiecznego korzystania z internetu

Danuta Bator

2ab
3ab

83

Zdjęcia, plakaty, prezentacje i zadania w aplikacjach i na padlet

  1.  

2.03.2022 r. – 05.03.2022 r.
6 lekcji

Edukacja polonistyczna
Masz to jak w banku

Marta Pięta
Grażyna Kalita
Maria Sroka Monika Kotowicz
Danuta Bator
Marta Sieńko

1a
1b
2a
2b
3a
3b

122

Zdjęcia, prace plastyczne, quiz, kalambury, karta pracy

  1.  

4.03.2022 r.
2 lekcje

Chemia
Chemia na straży pieniądza

Elżbieta Rosiak

​8ac

43

Zdjęcia

  1.  

7a-1,8.03.2022 r.
8a-2,9.03.2022 r.
8b-3,10.03.2022 r.
8c-3,10.03.2022 r.
8 lekcji

Informatyka
Podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej  
i mobilnej. Moje pierwsze konto bankowe i zakupy w sklepie online

Grzegorz Kruczek

8a
8b
8c
7a

86

Prezentacja, tablica w aplikacji padlet, strony internetowe

  1.  

7.03.2022 r.
11.03.2022 r.
2 lekcje

Informatyka i matematyka
Kredyt czy pożyczka? Obliczanie RRSO w kalkulatorze"

Grzegorz Kruczek
Anna Sajdyk

​7a
7b

53

zdjęcia, filmik, karty pracy, kalkulator

1) Podczas lekcji matematyki w klasie 4 uczniowie  utrwalili pojęcia: gotówka, monety, banknoty, sprzedawca, klient, reszta, cena, raty, portfel, kasa, prowizja, zysk, szacowanie oraz  wcielili się w rolę klientów i sprzedawców. Obliczali wartość zakupów mając listę produktów i ich ceny oraz resztę z podanej kwoty. Rozwiązywali zadania dotyczące zakupu w różnych wariantach: płatność  jednorazowa, rozłożona na raty. Uczniowie wyliczali  każdą z możliwości i decydowali  jak byłoby najkorzystniej.  Na podsumowanie wyjaśnili na czym polegają zakupy na raty oraz powtórzyli znaczenia poznanych pojęć.  

2) Celem lekcji historii było utrwalenie pojęć : bank, depozyt,  ochrona depozytów, nazwa BFG. Uczniowie poznali historię „Złotego depozytu” Banku Polskiego w czasie II wojny światowej oraz miejsca: Nowy York, Ottawę i Londyn, gdzie pod koniec II wojny światowej znalazł się złoty depozyt. Podczas lekcji na podstawie prezentacji nauczyciela 1)poznali definicję pojęcia, wyszukiwali wyrazy pokrewne do wyrazu BANK, odpowiadali na pytanie z czym im się kojarzy, 2)poznali pojęcie depozyt,, na czym polega i dlaczego jest chroniony, 3)wyjaśnili nazwę BFG,4)poznali historię złotego depozytu, 5) poznali drogę i środki transportu polskiego złota. Na podsumowanie wiadomości  wzięli udział w grze planszowej pt. „Konwój złota” NBP.   

3) Celem lekcji matematyki przeprowadzonej w klasie 7 było przypomnienie i utrwalenie pojęć związanych z lokatą bankową oraz zastosowanie obliczeń matematycznych związanych z procentami w praktycznych sytuacjach. Uczniowie powtórzyli i utrwalili pojęcia w oparciu o prezentację nauczyciela i treści z infografiki: lokata jako depozyt bankowy – przechowywany bezpiecznie i gwarantowany, kapitał, odsetki, oprocentowanie, podatek Belki. Uczniowie stosowali obliczenia procentowe przy wyliczaniu odsetek od wpłaconego kapitału, obliczali stan konta na lokatach o różnych terminach oszczędzania.  Pracowali  w grupach – pokojach, a efekty pracy każda grupa zamieściła w notesie zajęć. Podsumowaniem całej lekcji był „Kahoot – lokaty bankowe”. Lekcja przeprowadzona zdalnie.  

4) Podczas zajęć z informatyki klasy 2 i 3 poznawały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie w nawiązaniu do Dnia Bezpiecznego Internetu poznali znaczenie pojęcia Internet,  na podstawie  przygotowanej przez nauczyciela prezentacji omówili zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, zagrożenia czyhające na użytkowników sieci, poznali strony internetowe przeznaczone dla dzieci. Nauczyciel podkreślił znaczenie umiejętności korzystania z urządzeń cyfrowych oraz przypomniał zasady netykiety. Wszystkie materiały do prezentacji na  lekcji zamieścił w aplikacji Padlet. Wykorzystał wiele narzędzi TIK. Podsumowanie zajęć odbyło się poprzez aplikację learningapps, quizizz. Uczniowie jako pracę domową wykonali w grupach plakat "Jak zadbać o bezpieczeństwo w Internecie?”  

5) Na lekcji edukacji polonistycznej w klasach 1- 3 została przybliżona dzieciom rola banku oraz pojęcia: karta płatnicza, konto bankowe, przelew internetowy, oszczędności, kredyt, odsetki, bankomat. Nauczyciele uwrażliwiali dzieci na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, kształtowali otwartą postawę wobec świata i innych ludzi oraz wyobraźnię na temat wymarzonego banku. Razem z rodziną Finansiaków odwiedzili bank, poznali jego rolę, grali w bankowe kalambury, rozmawiali o koncie bankowym i bankomacie, rozwiązali quiz o bankowości. Na podsumowanie zajęć wykonali pracę plastyczną "Mój wymarzony bank".  

6) Na lekcji chemii uczniowie nabyli wiedzę o NBP jako wyłącznym emitencie znaków pieniężnych w Polsce na podstawie fragmentów filmów ze strony internetowej NBP. Udzielali odpowiedzi na pytania: Czym jest NBP? Czym zajmuje się Polski Bank Centralny? Po co potrzebne są człowiekowi środki płatnicze i co może pełnić ich funkcję? Wspólnie z nauczycielem wykonali kilka doświadczeń, dzięki którym mogli zaobserwować z jakich metali są wykonane monety 1,2,5 groszowe  oraz w jaki sposób są one zabezpieczone przed zniszczeniami. Z przeprowadzonych doświadczeń uczniowie zapisali obserwacje i wnioski. Przeprowadzone doświadczenia utrwaliły wiadomości o reakcji metali (miedzi i żelaza) z kwasami utleniającymi i nieutleniającymi.   

7) Na lekcji informatyki zostały przedstawione korzyści jakie niesie bankowość elektroniczna. Na podstawie prezentacji przypomniane zostały zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej. Uczniowie wykonali ćwiczenia w rozpoznaniu fałszywych wiadomości, które chcą wyłudzić od użytkowania poufne dane, omówili zasady tworzenia „silnego hasła”, zakładali własne konto bankowe na internetowym symulatorze bankowości: https://banko24.pl/. Na stronie banku poznawali indywidualny numer konta bankowego, przelew bankowy, historię przelewów, potwierdzenie przelewu, saldo konta. Dokonali pierwszego przelewu wirtualnej gotówki między sobą i na konto nauczycielskie, robili wirtualne zakupy w symulatorze sklepu internetowego: sklep.banko24.pl . Przesyłali nauczycielowi mailem potwierdzenie przelewu za zrobione zakupy. Podsumowanie lekcji  odbyło się na platformie https://padlet.com/ , gdzie uczniowie wymienili zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej.  

8) Lekcja matematyki z informatyką została przeprowadzona dla uczniów klas 7. Wcześniej w świat wiedzy i pojęć dotyczących bankowych finansów uczniowie zostali wprowadzeni przez pracownika naszego miejscowego banku. Na początku lekcji wcielili się w rolę klientów banku. Otrzymali ofertę kredytu gotówkowego na dowolny cel, zapoznali się z warunkami przedstawionymi w ofercie. Dokładnie i ze zrozumieniem przeczytali dwa dokumenty dotyczące oferty kredytu: formularz informacyjny dotyczący kredytu oraz umowę. Następnie korzystając z kalkulatora kredytu w Excelu, każdy z uczniów obliczył RRSO dla oferowanego kredytu oraz sprawdził wygenerowany harmonogram spłat zaciągniętego kredytu z wydrukiem z banku. Wszystkim uczniom udało się poprawnie wprowadzić dane do programu komputerowego i wykonać postawione przed nimi zadania. Po lekcji ich zasób wiedzy dotyczącej kredytu czy pożyczki oraz ryzyka pułapki finansowej wzbogacił się znacznie. W przyszłości z pewnością bardzo rozważnie podejdą do tematu   zaciągnięcia kredytu i wybiorą korzystną dla siebie ofertę.

Accessibility Toolbar