PROJEKT „ROSNĘ Z MATEMATYKĄ” PORAZ KOLEJNY W BAJKOWEJ KRAINIE

Nasz oddział przedszkolny „Bajkowa Kraina” po raz kolejny uzyskał grant w programie „Rosnę z matematyką”finansowanym przez Fundację mBank. W programie należało złożyć plan działania edukacyjnego, którego celem jest rozwijanie kompetencji matematycznych u dzieci. Nauczyciele z naszego oddziału wysłali zgłoszenie z przygotowanym programem edukacyjnym o nazwie „Myśl smyku mały matematyku”. Spośród 446 złożonych wniosków, dofinansowanie otrzymało 127 placówek. Nasz oddział przedszkolny na realizację tego projektu otrzymał 5 tys. zł. Projekt trwał od lutego do końca maja i obejmował wszystkie grupy przedszkolne
Głównym założeniem projektu „Myśl smyku mały matematyku” było rozwijanie przez dzieci umiejętności matematycznych, które będą umiały wykorzystać w życiu codziennym. Każda z grup w danym miesiącu podejmowała działania z zakresu matematyki dostosowane do wieku dzieci w następujących obszarach pod hasłami:
– 6-latki – „pieniądze, zakupy, okazje”;
– 5-latki – „budowa i remont – konstrukcje matematyczne”;
– 4-latki – „kuchnia – domowe laboratorium matematyczne”;
– 3-latki – „matematyczne gry i zabawy”.
Podczas pierwszych zajeść w ramach projektu w najmłodszej grupie „Kangurków” miały na celu nabycie umiejętności właściwego klasyfikowania, porządkowania oraz selekcjonowania określonych przedmiotów względem ich koloru oraz wielkości.
Podczas zajęć w grupie 4-latków „Puchatków” dzieci zapoznały się z wyglądem i rodzajami wag, kształciły umiejętności prawidłowego używania określeń: ciężki, lekki, cięższy lżejszy, taki sam, waży tyle samo. Dzieci poprzez zabawę nabyły umiejętność ważenia produktów spożywczych, zabawek, porównywały ich ciężar względem wielkości i wagi.
Celem zajęć w grupie 5-latków „Tygrysków” było pobudzenie kreatywności, wyobraźni i zdolności poznawczych dzieci poprzez konstruowanie i budowanie własnych konstrukcji z klocków. Podczas zajęć dzieci ćwiczyły umiejętności planowania, logicznego myślenia oraz współpracy w grupie.
W grupie najstarszej 6-latków celem zajęć oraz wizyty w banku było kształtowanie umiejętności klasyfikowania, kształtowania umiejętności przeliczania, określania liczby, zaznajomienie z wartością pieniądza, kształtowanie umiejętności posługiwania się pieniędzmi, odczytywanie nominałów banknotów i monet (określenie rewers i awers), zapoznanie się pracą i funkcjonowaniem banku.
W miesiącu kwietniu przeprowadzone zajęcia w grupie „Kangurów” – miały na celu kształtowanie umiejętności właściwego klasyfikowania oraz porządkowania przedmiotów we właściwie opisane zbiory. Poza tym dzieci nabyły umiejętności przeliczania do 5 oraz zapoznały się z cyframi od 1 do 5.
W grupie „Puchatków” – w czasie zajęć projektowych dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Dowiedziały się jak należy dobierać składniki do posiłków. Podczas zajęć dzieci dzieliły produkty na grupy ze względu na ich kategorie (nabiał, warzywa, owoce, węglowodany).
W grupie „Tygrysków” – podczas wizyty pani architekt dzieci mogły rozwijać swoje umiejętności matematyczne poprzez zabawy konstrukcyjne i projektowe. Poznawały podstawowe figury geometryczne oraz kształty przestrzenne. Uczyły się porównywać wielkości, liczyć elementy (np. okna, piętra, schody), rozpoznawać symetrię i układy przestrzenne. Wspólne budowanie sprzyjało także rozwijaniu pojęć takich jak wysokość, szerokość, długość, a także orientacji w przestrzeni.
Wizyta w sklepie spożywczym grupy „Sówek” – miała na celu nabywania umiejętności planowania zakupów oraz ich wartościowania, klasyfikowanie towarów ze względu na ich wartość i przeznaczenie, rozumienie że ilość pieniędzy jest ograniczona, zdobywanie/utrwalanie wiedzy dotyczącej sklepu, kupowania, zachowania się.
W miesiącu maju przedszkolaki z Bajkowej Krainy podjęły ostatnie działania projektu „Myśl smyku mały matematyku” w ramach programu „Rosnę z matematyką finansowanego przez fundację mBanku.
W najmłodszej grupie „Kangurów” przeprowadzone zajęcia matematyczne przy użyciu kolorowych planszy miały na celu ułatwienie dzieciom wizualizacji i zrozumieniu różnych koncepcji matematycznych: porządkowanie, klasyfikowanie, reprezentacja liczb oraz umiejętności liczenia na konkretach przy użyciu mini wafli. Z kolei zabawy z matematycznym twisterem w graficzny i kolorowy sposób pozwoliły na utrwaleniu u dzieci cyfr w zakresie 1 do 9.
W grupie „Puchatków” odbyły się zajęcia kulinarne podczas których, dzieci zastosowały zdobytą wcześniej wiedzę z zakresu mierzenia i ważenia. Przedszkolaki dokonywały precyzyjnych pomiarów składników na różnych wagach, a później z odważnych owoców przygotowali pyszne przekąski.
Wizyta przedszkolaków z grupy „Tygrysków” w sklepie budowlanym była ciekawym i pouczającym doświadczeniem. Dzieci miały okazję zobaczyć różnorodne narzędzia, materiały budowlane oraz poznać pracowników sklepu i ich obowiązki. Z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści o tym, jak powstają domy i do czego służą poszczególne sprzęty. Wycieczka pozwoliła dzieciom lepiej zrozumieć otaczający je świat oraz wzbogaciła ich słownictwo o nowe pojęcia związane z budownictwem.
Celem zajęć techniczno-konstrukcyjnych było rozwijanie u dzieci wyobraźni przestrzennej oraz orientacji w przestrzeni poprzez budowanie miasta z pudełek. Przedszkolaki doskonaliły umiejętność porównywania wielkości, rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych oraz brył. Ważnym aspektem zajęć była także nauka współpracy w grupie, planowania działań i precyzyjnego wykonywania zadań. Zabawa pobudzała kreatywność dzieci oraz wspierała rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Celem zajęć „Zabawa w sklep” w najstarszej grupie „Sówek” było nabywanie podstaw dodawania i odejmowania – liczenie pieniędzy, porównywanie cen, ważenie – rozwój pojęć ilościowych i logicznych, uczenie się podejmowania decyzji na podstawie ograniczonych zasobów – zarządzanie budżetem. Dzieci również uczyły się prowadzenia rozmowy, zadawania pytań, słuchania i odpowiadania oraz odgrywania ról sprzedawcy i klienta.
Podsumowaniem aktywności uczestników projektu był rodzinny konkurs techniczno-plastyczny pod hasłem: „Matematyczna gra planszowa”. Wystawę wszystkich prac konkursowych można było podziwiać w holu przedszkolnym.
Podsumowanie projektu miało miejsce podczas „Pikniku Rodzinnego”, który odbył się 28 maja br. przy obecności przedstawicieli władzy lokalnej, rodziców oraz całej społeczności przedszkolnej. Podczas podsumowania przedstawiono główne założenia, przedsięwzięcia i zadania projektu oraz przedstawiono rezultaty grup, zrealizowane cele, a także indywidualne osiągnięcia poszczególnych przedszkolaków w konkursie plastyczno-technicznym pt. „Matematyczna gra planszowa”. Laureatom konkursu wręczono dyplomy oraz nagrody. Uczestnicy pikniku mogli wspólnie z rodzicami spędzić czas przy planszówkach.
Projekt ten można uznać za innowacyjny z uwagi na fakt, iż w swym zakresie zawierał działania, które wychodzą poza obszar podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Podejmowane działania w głównej mierze były inicjowane przez uczestników projektu, czyli dzieci. To właśnie one były głównymi kreatorami poszczególnych aktywności. Nauczyciele pozostawali jedynie bacznymi obserwatorami i osobami wspierającymi. Ważną rolę w projekcie odgrywała praca w grupach, przez co dzieci mogły doskonalić kompetencje społeczne.
Oddział Przedszkolny „Bajkowa Kraina” przy Zespole Szkół w Błażowej planuje kontynuację zajęć matematycznych wykorzystując pozyskane pomoce i materiały dydaktyczne,
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze inicjatywy, mające na celu poszukiwanie kreatywnych sposobów poznawania przez dzieci świata matematyki.
Koordynator projektu: Magdalena Wyskiel