OGÓLNOPOLSKI ZJAZD RODZINY SZKÓŁ JAWIŻAŃSKICH NA WAWELU W KRAKOWIE

Podczas 20. Ogólnopolskiego Zjazdu Rodziny Szkół Jawiżańskich na Wawelu w Krakowie Julian Olszowy uczeń kl. VII A otrzymał dyplom finalisty IX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy „O Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej” oraz nagrody. Ponadto dyplomy laureatów w IV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Jadwiga Andegaweńska – król Polski, Laszlo – król Węgier” otrzymały: Julia Kruczek z kl. IV (I miejsce) i Marcelina Hadam z kl. VI (III miejsce). W tym samym konkursie wyróżnienie zdobyła Antonina Brzęk z kl. VII. 8 czerwca 2026 r. w liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi uczniowie z całej Polski zgromadzili się na mszy św. w Katerze Wawelskiej, gdzie laureaci konkursu historycznego otrzymali dyplomy i nagrody, a uczniowie szkół ponadpodstawowych otrzymali dodatkowo indeksy na Uniwersytet Rzeszowski i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Wszyscy laureaci pojada też na kilkudniową wycieczkę do pierwszej stolicy Polski Gniezna i innych miast Wielkopolski. Na zakończenie uroczystości w katedrze wszyscy przeszli procesyjnie do ołtarza św. Jadwigi królowej, aby oddać jej pokłon i złożyć symboliczną czerwoną różę. Pod mensą ołtarza za szkłem znajdują się relikwie świętej królowej. Drugą część spotkania zdominowała tradycyjna agapa w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej dla setek uczniów, ich rodziców i nauczycieli, której fundatorem był proboszcz Parafii Archikatedralnej św. Stanisława BM i św. Wacława na Wawelu ks. dr Paweł Baran. Tam wręczone zostały pozostałe dyplomy, nagrody i wyróżnienia. Organizatorem obu konkursów jest ks. dr Paweł Baran i Zarząd Rodziny Szkół Jadwiżańskich z prezes Stanisławą Buczek na czele. Wśród fundatorów nagród jest także, widoczny na zdjęciach, konsul Węgier dr Tibor Gerencser. W konkursie plastycznym i w uroczystościach od kilku lat, poza węgierskimi dyplomatami, bierze udział spora grupa węgierskich uczniów i nauczycieli.
















